Geografia

Plitvice

Chorwacja przypomina nieco bumerang, gdy patrzy się na nią na mapie. Jej powierzchnia wynosi 56 538 kilometrów kwadratowych i obejmuje takie krainy jak Nizina Panońska, która rozciąga się pomiędzy Drawą, Sawą oraz Dunajem, czy górzysta część centralna aż do półwyspu Istria. Kraj ten dzieli się na część kontynentalną oraz 1185 wysp, które zachwycają i zachęcają do odwiedzin. Na tych wysepkach można nie tylko zachwycać się rajskimi krajobrazami, lecz również odpocząć w luksusowych hotelach, czy też wędrować po kameralnych zatoczkach. 47 z nich jest zamieszkałych, pozostałe natomiast są bezludne lub prywatne. Można się na nie dostać promem lub też wybrać drogę powietrzną.

Pogoda jest zazwyczaj piękna przez większość dni w roku, choć klimat jest tu zróżnicowany. W zależności od tego w jakim regionie się przebywa doświadcza się nieco innych zmian atmosferycznych. W głębi lądu panuje klimat kontynentalny, wzdłuż wybrzeża śródziemnomorski, natomiast w rejonie Gorskiego Kotaru należy się spodziewać specyficznego mikroklimatu górskiego. Tutaj także można się spodziewać największej liczny opadów oraz największej ilości śniegu, lecz to oczywiście zimą.

Klimat i pogoda w Chorwacji

Warunki atmosferyczne są różne w poszczególnych częściach kraju. Jeśli zaś chodzi o średnie temperatury to w górach wynoszą one od minus 6 w styczniu do 16 stopni Celsjusza w lipcu. Na wybrzeżu natomiast zimą wynoszą 8 stopni, a latem aż 29. Tutaj też temperatura nie spada poniżej zera, co może zdarzyć się w głębi kraju. Na wybrzeżu suma opadów jest także o wiele niższa aniżeli w regionie górskim. Można się czasem ewentualnie spodziewać gwałtownych krótkich burz. Chorwacja to okres suszy latem, a jesienią w części kontynentalnej okres deszczowych dni.

W okresie wiosennym i latem nad wybrzeżem wieje morska bryza - mistral, która obniża temperaturę, dzięki czemu upały są przyjemniejsze i co najważniejsze jak najbardziej znośne. Natomiast zimą cieplejsze powietrze i zarazem bardziej wilgotne zawdzięcza się wiatru sirocco. Suche powietrze zaś niosą wiejące z północnego-wschodu wiatry bora, które zarazem rozpraszają chmury. Warto pamiętać o możliwości pojawienia się gwałtownych wiatrów latem na wielu plażach, jednakże zazwyczaj takie miejsca są oznaczone. Co ciekawe dzięki wysokim górom, które pięknie osłaniają wybrzeże wiosna przybywa tu o wiele wcześniej aniżeli w innych miejscach kraju, a jesienne dni ciągną się czarując barwami.

Chorwackie Parki Narodowe

Plitvice

Przyroda Chorwacji jest niewątpliwie wyjątkowa. Podkreśla to chociażby ilość parków narodowych. Jednym z nich jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, który zajmuje powierzchnię 300 kilometrów kwadratowych, z czego większość to lasy i jeziora. W 1978 roku został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO, co jest zupełnie zrozumiałe bowiem jest tu ogromna ilość miejsc, które warto zobaczyć. Park słynie z pięknych wodospadów, a na jego powierzchni znajduje się aż szesnaście zjawiskowych jezior. Można tu skorzystać z łodzi, które służą do poruszania się na terenie parku jak i ze specjalnie ulokowanych kładek. Dodatkowym atutem są orły, zimorodki, dudki, czy czaple, sokoły wędrowne, puszczyki i wiele innych gatunków ptaków oraz drzew.

O wiele mniejszy jest Park Narodowy Risnjak, który zajmuje około 68 kilometrów kwadratowych powierzchni. Można tu podziwiać jodły oraz buki, a także dwadzieścia zbiorowisk roślinnych. Warto wybrać się na spacer oznaczonym szlakiem, by móc zobaczyć jak najwięcej. Co ciekawe w parku tym stworzono ambony z drewna, dzięki którym możliwe jest zobaczenie niedźwiedzi, rysiów, żbików, kun oraz lisów.

Dla wielbicieli ryb wspaniałym parkiem okaże się zapewne Park Narodowy Krka, który to posiada na swoim terenie niesamowite wodospady ( jeden z nich - Skradinski Buk ma wysokość aż 45 metrów ) oraz piękne Jezioro Visovac. Tutaj także ukryty jest interesujący klasztor Franciszkanów pochodzący z 1445 roku. Miłośnicy zwierząt na pewno zachwycą się wielością gatunków nietoperzy zamieszkujących ten park oraz takimi okazami jak czaple czy ślepowrony.