Chorwacja

Chorwacja to przepiękny kraj pełen zachwycających krajobrazów. Ulokowana jest ona w południowo-wschodniej części Europy, a dokładniej otaczają ją Słowenia, federacja Serbii i Czarnogóry, Węgry, Bośnia i Hercegowina a także Włochy. Chorwacja położona jest nad Morzem Adriatyckim, pełnym cudownych raf koralowych i wspaniałości związanych z podwodnymi głębinami.

W kraju tym można wyróżnić dwie podstawowe strefy klimatyczne, a także charakterystyczny mikroklimat górski, który panuje w rejonie Gorskiego Kotaru. Klimat śródziemnomorski dominuje w zachodniej części Chorwacji, a dokładniej na Wybrzeżu Adriatyckim. Tutaj zatem można liczyć na łagodne zimy, bowiem rzadko spotyka się temperatury ujemne oraz słoneczne lata, w których średnia temperatura to około 30 stopni Celsjusza. Najwięcej deszczu na wybrzeżu można się spodziewać jesienią, warto więc wybrać inną porę roku na odwiedzenie tego miejsca, chyba że deszcz nie będzie stanowił przeszkody, a ciekawy dodatek do zwiedzania i wędrówek.

Chorwacka przygoda w wakacje...

W części kontynentalnej, czyli w Chorwacji Centralnej oraz Slawonii panuje klimat bardzo zbliżony do polskiego – klimat umiarkowany. Jest tu jednak nieco cieplej, a zimy są dość surowe. Latem zaś można spodziewać się deszczowych dni.

Sezon turystyczny w Chorwacji rozpoczyna się w kwietniu, kończy natomiast w październiku. Najłatwiej dostać się do tego kraju samolotem, lot trwa około trzech godzin i jest bez przesiadki. Można także zdecydować się na podróż autobusem lub samochodem, wtedy zaś warto wybrać trasę prowadzącą autostradami by możliwie szybko i bez zakłóceń znaleźć się na miejscu.